Na Zamku Książ

Na Zamku Książ

Nazywany jest perłą Dolnego Śląska ? jeden z największych zamków w naszym kraju ? leży niedaleko Wałbrzycha. Jest to ogromna budowla z całym kompleksem zabudowań pałacowo- zamkowych. Są tu imponujące stajnie, barokowy pawilon otoczony ogrodem w stylu angielskim; można zwiedzać zabytkowa palmiarnię i podziemia zamku. Można przenocować w pokojach gościnnych umieszczonych w budynku ?bramnym? przy głównym dziedzińcu.
Zamek zaczął budować w XIII wieku książę Bolko I Surowy, który w tym miejscu wzniósł warownię chroniącą pogranicze przed czeskimi najazdami. Miejsce to w różnych momentach historii należało do różnych właścicieli ? po wygaśnięciu rodu piastowskiego ?było własnością króla czeskiego by następnie znowu trafić w polskie ręce, gdy starosta chocimski odkupił je od Czechów. Miejsce to nawet stało się siedzibą rycerzy ?rabusiów. W XVI wieku zamek stał się własnością rodu Bochnerów i był nią aż do lat czterdziestych dwudziestego wieku. Dzięki tak długiemu czasowi w rękach jednej rodziny ? zamek piękniał i rozrastał się w każdym następnym pokoleniu.
Ostatnio znowu było o nim głośno i to nie tylko z powodu jego walorów a raczej z powodu tajemnicy z okresu II wojny Światowej i pogłosce, że gdzieś na jego terenie ukryty jest złoty pociąg ze skarbami skradzionymi przez nazistów w całej Europie ?

About