Minnesota – Stan Północnej Gwiazdy

Minnesota – Stan Północnej Gwiazdy

W środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych leży stan Minnesota. Tym terenom nadano kiedyś przydomek krainy dziesięciu tysięcy jezior. Ludność jest skupiona na obszarze dwóch miast. Z pięciu milionów obywateli, aż trzy miliony zasiedla dwie największe metropolie, którymi są Minneapolis oraz Saint Paul. Bezpośrednimi sąsiadami Minnesoty są stany: Iowa, Południowa Dakota, Michigan, Północna Dakota, Wisconsin oraz prowincje kanadyjskie na północy gra wstępna.

Minnesota należy do amerykańskiej czołówki pod względem wysokości dochodów mieszkańców jak i komfortu życia. Bliźniacze miasta są centrum polityki, biznesu, przemysłu, transportu, a także miejscem, gdzie działa międzynarodowa społecznośc artystyczna oraz nowoczesne hotele. Reszta stanu jest określana mianem „Przedmieść Minnesoty”. Wschodnia część tej krainy była niegdyś porośnięta przez lasy lisciaste, obecnie jest gesto zaludniona. Z kolei na zachodzie dominuje dobrze rozwinięte rolnictwo. Szczątki piewotnej prerii zachowały się jedynie na północy.

Ponad 90% mieszkańców pochodzi z Północnej Europy. Zaznacza się jednak wyraźnie wpływ emigrantów z Afryki, Ameryki Łacińskiej oraz z Azji.

Lokalna społeczność prócz wysokiego poziomu życia może poszczycić się doskonałym stanem zdrowia, wykształceniem oraz wyważeniem w kwestiach politycznych i socjalnych.

Nazwa stanu wzięła się od indiańskiego słowa mnisota, co oznaczało „wodę, w której przegląda się niebo”. Rdzeń „mni” pojawia się we wielu nazwach na terenie stanu: Minnehaha Falls (wodospad), Minneiska (miasto), Minnetonka (jezioro), czy Minneapolis (połączenie słów mini oraz greckiego polis).

Na terenie Minnesoty znajdują się różnego typu obszary chronione, parki narodowe i otwarte przestrzenie. Pierwszy ze stanowych parków powstał w 1891 roku i nosi nazwę Intasca State Park. Leżą w nim źródła rzek Missisipi. Aktualnie teren Minnesoty to 72 parki stanowe i blisko sześćdziesiąt lasow stanowych.

Znanye w całych USA jest zamiłowanie obywateli do hazardu. Znajdujące się w stanie kasyna są najwyższej klasy. Minnesota to regionalne centrum kasynowe.

Blisko trzydzieści usytuowanych jest poza wielkimi aglomeracjami takimi jak Minneapolis czy Saint Paul. Mieszczą się one w tzw „większej Minnesocie”, często w hotelach poza największymi miastami.

About