Czarna turystyka

Czarna turystyka

Zwiedzanie różnych miejsc na świecie od lat wpisuje się w ideę turystyki. Już starożytni Egipcjanie, czy Rzymianie podróżowali, by na własne oczy móc zobaczyć wytwory kulturowe swoich cywilizacji. I ten cel, cel odwiedzania historycznych miejsc przetrwał do dzisiaj.

Motyw poznawania świata, który towarzyszy turystyce poznawczej jest niezwykle rozbudowany. Jedni poznają miejsca przyrodnicze, inni zwiedzają jaskinie. A jeszcze inni z własnej potrzeby odwiedzą miejsca, które wiążą się ze śmiercią. Turystyka, której ideą jest odwiedzanie takich miejsc, oczywiście z należytym szacunkiem, jest tak zwana czarna turystyka.

Czarna turystyka to forma bardzo dobrze znana Polakom i w Polsce dość powszechnie uprawiana. Głównym celem turystycznych wypraw jest dawny obóz koncentracyjny zlokalizowany w Oświęcimiu. Jest to miejsce masowych mordów na Polakach i Żydach, których w latach drugiej wojny światowej dopuścili się Niemcy. Innym przykładem, tym razem w USA jest tak zwana strefa ground zero, będąca wspomnieniem tragedii na WTC.

About